İYİ BİR LİSE NASIL KAZANILIR ?

İyi bir lise kazanmak için dikkat etmeniz gerekenler içerikte belirtilmiştir.

🎓 İYİ BİR LİSE KAZANMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

İyi bir lise kazanmak için yapılması gereken önemli çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmalardan en önemlisi lise giriş sınavında çıkabilecek konuları öğrenmektir.

Lise giriş sınavında hangi derslerden ve o derslerin hangi konularından sorumlu olduğunuzu öğrenmelisiniz.

Gireceğiniz LGS sınavında sizlere verilen süre nedir? Sorulara kaç dakika ayırmanız gerekir, eğer bir soruya haddinden fazla dakika harcayıp zaman kaybederseniz diğer sorulara yetişemeyebilme ihtimaliniz nedir? Bunları iyi değerlendirmek gerekir.

★ Sınavın kaç dakika sürdüğünü ve hangi dersten kaç soru sorulduğunu, mümkünse hangi konulardan sorular sorulduğunu ayrıntılı olarak öğrenmelisiniz.

Sınavlar genellikle geçtiğiniz senelere benzer şekilde bir yapıyla öğrencilere sunulmaktadır. Bunun yanında sene içerisinde MEB tarafından bizlere sunulan benzer soruları inceleyerek te yaklaşan sınavın şeklini şemalini öğrenebilirsiniz. Sınav sistemi değişse bile sene içerisinde örnek LGS soruları olarak MEB tarafından kendi sitesinde paylaşılan soruları inceleyerek soru tarzlarını öğrenebilirsiniz.

MEB'nın paylaştığı örnek LGS sorularını inceleyin, çözmeyi deneyin, nasıl çözüleceğini öğrenin.

Hangi derslerden sorumlu olduğunuzu, kaçar soru sorulacağını ve soruların hangi konuları içerdiğini öğrendikten sonra konu eksiği analizinizi yapmalısınız. Peki konu eksiklerinizi ders ders konu konu belirlediniz. Şimdi ne yapmalısınız ?

★ Eksik olduğunuz konuları belirleyin, eksik olduğunuz konular için okuldaki öğretmeninizden destek isteyin, eğer yardımcı olmazsa ailelerinizden destek isteyin, o da olmazsa Mert Eğitim'i arayın özel ders isteyin ve eksik olduğunuz konuları öğrenin.

Günler günleri kovaladı, aylar ayları... 8.Sınıf bitmek üzere, dersleriniz güzel, sınav yaklaşıyor, lakin sizi bir korku bastı. Ya iyi bir lise kazanamazsam, ya hiç bir yer kazanamazsam... Bu korkunun sebebini ben biliyorum, ya siz biliyor musunuz ? Bu korkunun sebebi yeterince soru çözüp soru türlerini benimsemediniz, çıkabilecek her türlü soruyla savaşıp çözebilirim diyebilecek bir kapasiteye erişemediniz demektir. Bu sebeple yapmanız gereken sene başında bilinçlenip öğrendiğiniz tüm konularla ilgili soru çözmektir. Çözemediğiniz sorulardan asla uzaklaşmayın, not edin ve öğretmenlerinize sorun ! Eğer o konu ile ilgili soruları çözmeyi bırakırsanız ve kimseden destek almazsanız, bu yarışı kaybedenlere katılabilirsiniz.

★ Kendinize LGS soru bankaları alın ve o soru bankalarının her sayfasındaki soruları çözün ! Çözemediğiniz sorular için okul öğretmenlerinizden, ailenizden veya kurumumuzdan yardım alın, zorlandığınız konular için konu anlatımı dersi talep edin.

Genel olarak yapılan 8.sınıf sınavlarına kayıt olun, ücreti neyse verin ve sıralamanızı Türkiye'de o sınava katılan tüm öğrencilerle kıyaslayın. Eğer eksikleriniz olan konular tespit ederseniz bu eksiklerinizi gidermeniz gerektiğini belirtmiştik. Eksik olduğunuz konular sınavda da sizi takip eder. 

★ Türkiye geneli yapılan 8.sınıf genel değerlendirme sınavlarına katılın !

Rakipleriniz her gün, her saat, her dakika, her saniye soru çözüyor. Kimileri günde 2 tane kimileri ise günde 700 tane soru çözüyor. Siz kendinize hangisini rakip alıyorsunuz. Burada karar sizin. Bir çok ders ve bir çok konu var, her gün yeni yeni konular öğreniyor, konularla ilgili yeni yeni sorular görüyorsunuz. Bu sizi korkutuyor veya çaresizliğe sürüklüyor olabilir. Asla yeni konularda ve sorulardan korkmayın ! O yeni konularda iyi olmaya bakın. Sizin gibi o konuları yeni gören rakipleriniz de var. Onların da çoğu sizin gibi korkuyor. Onlar çoktan o konulardan kaçtı bile, verilen ödevleri dahi yapamadı. Siz o konuya hakim olun, ailenizden, bizden destek isteyin. Konunun üzerine gidin ve sınavda o konudan soru çıkarsa diye en iyi şekilde hazırlanın ! 

★ Yeni bir konu işlendiğinde, konu ne kadar zorsa ve o konuyu ne kadar iyi öğrenirseniz, rakiplerinize o kadar fark atabilirsiniz.

Aslında 3 şeye ihtiyacınız var ! Birincisi LGS soru bankalarına, ikincisi de sizlere konu anlatımı yapan, soru çözerken takıldığınızda sorabileceğiniz öğretmenlere ve üçüncüsü başarıcağınıza dair inanca !

Bol soru çözün ! Çözemediklerinizi neden çözemediğinizi öğrenin! Eksiklerinizi giderin ! Yeni sorular çözün ! Tek yayına bağlı kalmadan farklı yayınların soru bankalarındaki sorularını çözün ! LGS'de sorumlu olduğunuz derslerin tümünden bol bol soru çözün !

BOL SORU ÇÖZÜN ! ÇÖZEMEDİKLERİNİZİ NEDEN ÇÖZEMEDİĞİNİZİ ÖĞRENİN ! EKSİKLERİNİZİ GİDERİN ! YENİ SORULAR ÇÖZÜN ! TEK SORU BANKASI YAYININA BAĞLI KALMAYIN ! AYRI AYRI SORU BANKALARINDAN SORU ÇÖZÜN ! LGS'DA SORUMLU OLDUĞUNUZ DERSLERİN TÜMÜNDEN BOL BOL SORU ÇÖZÜN !

Belirtilenleri eksiksiz uygulayan öğrenciler LGS'de en yüksek puanları alır. 

tc-milli-egitim-bakanligi.png

2006'Dan Beri T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı !

Mert Eğitim Merkezi özel ders ve kurs programları ile öğrencilerin geleceklerini şekillendiren profesyonel bir eğitim kurumudur.